Next Event
  • [Jun. 20-22]81 Speedway (Park City, KS)
  • [Jun. 28-29]Lucas Oil Speedway (Wheatland, MO)
  • [Jun. 29]Lucas Oil Speedway (Wheatland, MO)
  • [Jul. 4]Lucas Oil Speedway (Wheatland, MO)
  • [Jul. 5]Humboldt Speedway (Humboldt, KS)

DNQ AT AAROWHEAD

52 MODS

Kenton started and finished the heat in 5th.  That put him starting the B feature in 5th and only the top 3 would transfer to the A.  He finished 6th and ended his night.

MAY 24, 2024[Chad Wheeler won the Yeoman Race Engines USRA Modified main event.]
Chad Wheeler won the Yeoman Race Engines USRA Modified main event.

On a night when it looked like dark skies and bad weather might ruin the opening night of Joe Duvall's Funkadelic Dirt Track & Honky Tonk Extravaganza at the Arrowhead Speedway, Chad Wheeler reigned supreme atop the 1/3-mile black clay oval in Colcord, Okla.

This event was the first time the USRA American Racer Modified Series presented by Day Motorsports and USRA Heartland Modified Tour presented by Real Racing Wheels went head to head.

Starting on the outside of row one, Wheeler battled hard with fellow Oklahoma racer Jared Russell as the pair traded the lead multiple times over the first seven circuits.

Russell took the lead and looked to settle in, but a hard-charging Tyler Wolff had other plans. By lap 15, he stole the lead from Russel on the extreme low part of the racetrack exiting turn four.

Undeterred running a close third, Wheeler stuck to the top side of the speedway while Wolff dueled with Russell as lapped traffic approached.

The plan paid off when a clogged bottom lane allowed Wheeler to take the lead back on lap 20.

Wheeler led the rest of the way, but not without challenges from Wolff. At the end, an ecstatic Wheeler celebrated victory for the second year in a row at Arrowhead Speedway.

The five heat race winners were Russell, Henry Chambers, Tate Cole, Boone Evans and Brendon Gemmill.

Saturday the tours move west to the Salina Highbanks Speedway in Pryor Creek, Okla., for the second stop on Duvall's weekend twin bill.

The show will be carried live on RacinDirt for those unable to make it to the track.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Arrowhead Speedway, Colcord, Okla.
Friday, May 24, 2024

YEOMAN RACE ENGINES USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (1) G3 Brendon Gemmill, Wichita, Kan.
2. (5) 3B Nic Bidinger, Perry, Kan.
3. (2) 19R Chris Kratzer, Haysville, Kan.
4. (6) 37D Dakota Dale, Valley Center, Kan.
5. (8) 22R Shane Redline, Amarillo, Texas
6. (11) 10 Dayton Pursley, Hermitage, Mo.
7. (10) 5 Steve Holzkamper, Siloam Springs, Ark.
8. (9) 67 Mike Northrup, Coweta, Okla.
9. (4) 247 Jarret Dotson, Baxter Springs, Kan.
10. (3) D25 David Tanner, Wichita Falls, Texas
11. (7) 23 Darwin Karau, Kasson, Minn.

Heat #2:
1. (2) 457 Boone Evans, Bullard, Texas
2. (8) 88 Chad Wheeler, Muskogee, Okla.
3. (5) 44K Kelsie Black, Otis, Kan.
4. (7) 52 Chad Davis, Sapulpa, Okla.
5. (9) 88S Sam Osman, Spiro, Okla.
6. (1) 82 Jimmie Williams, Denison, Texas
7. (3) 9H Aaron Halpain, Hulbert, Okla.
8. (10) T11 Jacob Twomey, Carthage, Texas
9. (6) 21 Greg Scheffler, Pittsburg, Mo.
10. (4) 22J Jax Redline, Amarillo, Texas
DNS – 64 Casey Fowler, Grand Saline, Texas

Heat #3:
1. (3) 89 Tate Cole, Fort Gibson, Okla.
2. (2) F27 Lynnsee Provence, Little Rock, Ark.
3. (7) 22 Brian McGowen, Pittsburg, Kan.
4. (4) 68 Dean Wille, Warrensburg, Mo.
5. (5) 98 Kenton Allen, Chanute, Kan.
6. (6) 2G Kenny Gaddis, Diana, Texas
7. (8) 511 Tanner Barnhart, North Little Rock, Ark.
8. (1) 41 Chevy Coleman, Wichita, Kan.
9. (10) 38C Jason Pursley, Hermitage, Mo.
10. (9) 11G Cameron Gillmore, Amarillo, Texas

Heat #4:
1. (1) 17 Henry Chambers, Baldwin City, Kan.
2. (5) 712 Trevor Hughes, Westville, Okla.
3. (4) 17H Brent Holman, Rogers, Ark.
4. (8) C8 Timothy Culp, Prattsville, Ark.
5. (9) 71 Philip Houston, Odessa, Texas
6. (7) 211 Chase Hatton, De Berry, Texas
7. (10) 91 Joe Duvall, Justice, Okla.
8. (2) 96 Logan Johnson, Haysville, Kan.
9. (6) 7 Daniel Franklin, Berryville, Ark.
10. (3) 76S Billy Smith, Rogers, Ark.

Heat #5:
1. (3) 4R Jared Russell, Wagoner, Okla.
2. (5) 10B Brandon Givens, Wichita, Kan.
3. (9) 4W Tyler Wolff, Fayetteville, Ark.
4. (4) 51 Eddie Martin, Stilwell, Okla.
5. (10) 44T Tanner Black, Otis, Kan.
6. (8) 75M Gunner Martin, Sugar Creek, Mo.
7. (7) 22B Rick Beebe, Shawnee, Kan.
8. (1) 34 Weston Holman, Springdale, Ark.
9. (6) 11 Steve McLaughlin, Shell Knob, Mo.
10. (2) 75 Tad Davis, Mt. Hope, Kan.

"B" Feature #1:
1. (1) 37D Dakota Dale, Valley Center, Kan.
2. (2) 71 Philip Houston, Odessa, Texas
3. (4) 10 Dayton Pursley, Hermitage, Mo.
4. (3) 68 Dean Wille, Warrensburg, Mo.
5. (5) 75M Gunner Martin, Sugar Creek, Mo.
6. (9) 22B Rick Beebe, Shawnee, Kan.
7. (8) 511 Tanner Barnhart, North Little Rock, Ark.
8. (6) 5 Steve Holzkamper, Siloam Springs, Ark.
9. (17) 75 Tad Davis, Mt. Hope, Kan.
10. (12) 38C Jason Pursley, Hermitage, Mo.
11. (10) 67 Mike Northrup, Coweta, Okla.
12. (7) 82 Jimmie Williams, Denison, Texas
13. (13) 21 Greg Scheffler, Pittsburg, Mo.
14. (16) 11G Cameron Gillmore, Amarillo, Texas
15. (11) 34 Weston Holman, Springdale, Ark.
16. (14) 11 Steve McLaughlin, Shell Knob, Mo.
17. (15) 76S Billy Smith, Rogers, Ark.
DNS – 22 Brian McGowen, Pittsburg, Kan.

"B" Feature #2:
1. (2) 88S Sam Osman, Spiro, Okla.
2. (1) 44T Tanner Black, Otis, Kan.
3. (7) 91 Joe Duvall, Justice, Okla.
4. (4) 51 Eddie Martin, Stilwell, Okla.
5. (6) 211 Chase Hatton, De Berry, Texas
6. (5) 98 Kenton Allen, Chanute, Kan.
7. (9) 9H Aaron Halpain, Hulbert, Okla.
8. (11) 41 Chevy Coleman, Wichita, Kan.
9. (8) 2G Kenny Gaddis, Diana, Texas
10. (13) 247 Jarret Dotson, Baxter Springs, Kan.
11. (3) 22R Shane Redline, Amarillo, Texas
12. (10) T11 Jacob Twomey, Carthage, Texas
13. (12) 96 Logan Johnson, Haysville, Kan.
14. (14) 7 Daniel Franklin, Berryville, Ark.
15. (15) D25 David Tanner, Wichita Falls, Texas
16. (16) 22J Jax Redline, Amarillo, Texas
17. (17) 23 Darwin Karau, Kasson, Minn.
DNS – 64 Casey Fowler, Grand Saline, Texas

"A" Feature:
1. (2) 88 Chad Wheeler, Muskogee, Okla.
2. (5) 4W Tyler Wolff, Fayetteville, Ark.
3. (7) 712 Trevor Hughes, Westville, Okla.
4. (1) 4R Jared Russell, Wagoner, Okla.
5. (9) G3 Brendon Gemmill, Wichita, Kan.
6. (13) C8 Timothy Culp, Prattsville, Ark.
7. (3) 89 Tate Cole, Fort Gibson, Okla.
8. (12) 44K Kelsie Black, Otis, Kan.
9. (4) 457 Boone Evans, Bullard, Texas
10. (17) 37D Dakota Dale, Valley Center, Kan.
11. (14) 17H Brent Holman, Rogers, Ark.
12. (6) 3B Nic Bidinger, Perry, Kan.
13. (8) 10B Brandon Givens, Wichita, Kan.
14. (10) 17 Henry Chambers, Baldwin City, Kan.
15. (21) 10 Dayton Pursley, Hermitage, Mo.
16. (22) 91 Joe Duvall, Justice, Okla.
17. (16) 19R Chris Kratzer, Haysville, Kan.
18. (11) F27 Lynnsee Provence, Little Rock, Ark.
19. (18) 88S Sam Osman, Spiro, Okla.
20. (25) 38C Jason Pursley, Hermitage, Mo.
21. (19) 71 Philip Houston, Odessa, Texas
22. (24) 211 Chase Hatton, De Berry, Texas
23. (27) 51 Eddie Martin, Stilwell, Okla.
24. (26) T11 Jacob Twomey, Carthage, Texas
25. (15) 52 Chad Davis, Sapulpa, Okla.
26. (23) 75 Tad Davis, Mt. Hope, Kan.
27. (20) 44T Tanner Black, Otis, Kan.

SUMMERS WELL DRILLING USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (1) 17M Jeff Metcalf, Gentry, Ark.
2. (2) 127 Andy Morris, Fort Gibson, Okla.
3. (3) 0F Mason Beck, Urbana, Mo.
4. (8) 15J Jaymee McGarrah, Huntsville, Ark.
5. (6) 11D Paul Dilbeck, Gentry, Ark.
6. (5) 72 Cason Londagin, Colcord, Okla.
7. (4) 27C Seth Chamberlain, Colcord, Okla.
8. (7) 77 Scott Wilson, Okemah, Okla.
9. (9) 27 Landon Price, Evansville, Ark.
DNS – 21 Christopher Adair, Siloam Springs, Ark.

Heat #2:
1. (1) 4JR Boone Evans, Bullard, Texas
2. (2) 16M Jimmy McGarrah, Huntsville, Ark.
3. (7) 14 Camden Perry, Lincoln, Ark.
4. (6) 06 Ryan Knight, Garber, Okla.
5. (4) 22 Colby Young, Gentry, Ark.
6. (3) 8H Jaylen Hardbarger, Hulbert, Okla.
7. (8) 15G Bradley Goldman, Stilwell, Okla.
8. (9) 9C Jesse Copeland, Colcord, Okla.
9. (5) 27T Jeff Tennant, Greenwood, Ark.
DNS – 15K Kyle Dilbeck, Gentry, Ark.

Feature:
1. (2) 4JR Boone Evans, Bullard, Texas
2. (3) 14 Camden Perry, Lincoln, Ark.
3. (1) 17M Jeff Metcalf, Gentry, Ark.
4. (6) 0F Mason Beck, Urbana, Mo.
5. (5) 15J Jaymee McGarrah, Huntsville, Ark.
6. (13) 27C Seth Chamberlain, Colcord, Okla.
7. (15) 77 Scott Wilson, Okemah, Okla.
8. (4) 127 Andy Morris, Fort Gibson, Okla.
9. (11) 72 Cason Londagin, Colcord, Okla.
10. (9) 22 Colby Young, Gentry, Ark.
11. (7) 06 Ryan Knight, Garber, Okla.
12. (14) 9C Jesse Copeland, Colcord, Okla.
13. (8) 11D Paul Dilbeck, Gentry, Ark.
14. (10) 8H Jaylen Hardbarger, Hulbert, Okla.
15. (12) 15G Bradley Goldman, Stilwell, Okla.
16. (16) 27 Landon Price, Evansville, Ark.
17. (17) 21 Christopher Adair, Siloam Springs, Ark.
DNS – 27T Jeff Tennant, Greenwood, Ark.
DNS – 15K Kyle Dilbeck, Gentry, Ark.
DNS – 16M Jimmy McGarrah, Huntsville, Ark.

Featured Video